Закон потрібен задля загальної цифровізації процесів будівництва, - йдеться у пояснювальній записці до проекту.
Мовою законопроекту, будівельне інформаційне моделювання - це «використання загального цифрового представлення інформації щодо об’єкта (як відповідних наборів даних) задля забезпечення процесів його життєвого циклу».
Нововведення дозволять синхронізувати процес будівництва між його учасниками, підвищити якість контролю робіт на всіх етапах, а також раціональніше використовувати ресурси. Це - один з кроків комплексної реформи сфери містобудування.
Законопроект покликаний внести зміни до Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність», «Про публічні закупівлі» та «Про будівельні норми».
Зокрема, щодо:
- запровадження у законодавство нових понять, пов’язаних із застосуванням BIM-технологій;
- надання повноважень щодо затвердження підзаконних актів, необхідних для поступового переходу до проектування об’єктів із врахуванням вартості їхнього життєвого циклу вже на етапі проектування та будівництва;
- запровадження через п’ять років після набуття чинності Закону обов’язкового використання ВІМ-технологій під час будівництва окремих об’єктів за рахунок державних коштів.
Розвиток в Україні ефективної та конкурентоспроможної національної економіки потребує проведення системної комплексної реформи будівельної галузі, однією із важливих складових якої є її поступова цифрова трансформація.
Необхідність системного впровадження технологій будівельного інформаційного моделювання (ВІМ-технологій) в Україні, як одного із ключових інструментів для подальшого реформування, модернізації та цифрової трансформації будівельної галузі України, визначено Концепцію впровадження технологій будівельного інформаційного моделювання (ВІМ-технологій) в Україні, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів від 17 лютого 2021 року № 152-р.