Забезпечення принципів прозорості та публічності в роботі Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування і його підкомітетів у період п’ятої сесії Верховної Ради України VIII скликання здійснювалось шляхом вільного доступу на їх засідання представників державних органів влади та органів місцевого самоврядування і їх асоціацій, підприємств, установ, організацій, міжнародних і вітчизняних неурядових організацій, науковців, експертів, представників засобів масової інформації, трансляцією засідань Комітету в мережі Інтернет, по телебаченню і радіо, веденням повного аудіозапису та публікацією стенограм засідань Комітету, розміщенням в мережі Інтернет порядків денних та протоколів засідань Комітету, всіх прийнятих актів включно з роз’ясненнями, рекомендаціями, правовою позицією з тих чи інших питань.

Впродовж звітного періоду роботу Комітету висвітлювали газети «Голос України», «Урядовий кур’єр», журнал «Віче», регіональні  газети і журнали. Практично щодня з інформаційних випусків новин парламентського телеканалу «РАДА» громадяни дізнавались про діяльність Комітету, в центрі уваги якого були становище і перспективи реформування місцевого самоврядування на засадах децентралізації, законодавче забезпечення формування об’єднаних територіальних громад, вдосконалення системи надання адміністративних послуг, використання для цього кращого європейського досвіду, функціонування оновлених інститутів публічної служби, забезпечення установчих повноважень парламенту у сфері адміністративно-територіального устрою та призначення виборів до органів місцевого самоврядування тощо.

Так, голова підкомітету з питань органів самоорганізації населення, місцевих виборів та інших форм безпосередньої демократії О.Бойко у програмі «ПолітикаUA» телеканалу «РАДА» розповіла про підсумки візиту делегації Комітету до Швейцарської конфедерації, звернувши увагу на велику схожість багатьох аспектів процесу децентралізації у наших країнах та навівши при цьому приклад конкретного вирішення питань у кантоні Берн. Особливий наголос представник Комітету зробила на необхідності врахування в Україні швейцарського досвіду використання механізмів прямої демократії, в першу чергу шляхом проведення референдумів.

В інтерв’ю журналістам цієї ж програми, позаштатний консультант Комітету, доктор юридичних наук, професор В.Федоренко торкнувся питання результатів останніх виборів в об'єднаних територіальних громадах, вказав на динаміку об'єднання і попередні підсумки реформи з децентралізації, проблеми становлення і «росту» нових громад, необхідність запровадження фахової експертизи проектів з використання публічних фінансів тощо. У свою чергу, член Комітету Л.Зубач висвітлив проблеми бюджетної децентралізації, ризиків у забезпеченні фінансами делегованих та самоврядних повноважень органів місцевого самоврядування наступного бюджетного року, про здобутки та недоліки при об’єднанні територіальних громад, про формування міст-агломерацій навколо міст обласних центрів і т.ін.

Заступник Голови Комітету С.Кудлаєнко у програмі «Ексклюзив» телеканалу «РАДА» висловив свою точку зору щодо перебігу бюджетного процесу на майбутній рік, вказавши на доступність, відкритість і прозорість процедури обговорення проекту Державного бюджету на 2017 рік, його спрямованість на децентралізацію, самостійність місцевих бюджетів, прогнозний ріст їх показників у сферах освіти та медицини, про особливості розгляду питань в Комітеті з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, залучення до обговорення та співпраці профільних міністерств, неурядових організацій, в тому числі міжнародних.

Голова підкомітету з питань адміністративних послуг, державних символів та нагород О.Дехтярчук в інтерв’ю програмі «Ексклюзив» також звернув увагу на відкритість і прозорість процедури обговорення та прийняття проекту Державного бюджету на 2017 рік, відзначив факт збереження державного фонду регіонального розвитку, збільшення базових соціальних стандартів, торкнувся питань врахування ризиків, пов’язаних із ситуацією навколо «Приватбанку», фінансової децентралізації і особливостей формування місцевих бюджетів на 2017 рік у розрізі джерел надходжень, міжбюджетних трансфертів, формуванням видатків за галузевою ознакою тощо.

Спільно з Проектом «Реформа управління на сході України», що виконується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ), яка діє за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та парламентським телеканалом «РАДА» було підготовлено низку сюжетів про практику впровадження механізмів співробітництва територіальних громад у Полтавській області, які вийшли в ефір як на загальнодержавних, так і на регіональних телеканалах, що сприяло популяризації механізмів співробітництва територіальних громад.

Анонси про комітетські заходи та інформація щодо їх перебігу і результати проведення постійно скеровувались до засобів масової інформації, прес-служби Парламенту. Діяльність депутатського корпусу, керівництва Комітету і підкомітетів активно оприлюднювалась на офіційному веб-сайті Верховної Ради України (27 публікацій у рубриці «Новини» за п’яту сесію) та на офіційному веб-сайті Комітету (http://komsamovr.rada.gov.ua) (56 публікацій у рубриці «Новини»).

Важливим елементом відкритості роботи Комітету була його взаємодія і співпраця з органами державної влади та місцевого самоврядування і їх асоціаціями, громадянським суспільством в особі громадських об’єднань і неурядових організацій, міжнародних партнерів Комітету, наукових та навчальних закладів шляхом спільної участі у робочих групах, нарадах, зустрічах, виїзних засіданнях, комітетських слуханнях, круглих столах, форумах, конференціях, семінарах та інших заходах.

Інформування широкого загалу про діяльність Комітету і прийняті ним рішення забезпечувались також через надання відповідей на депутатські запити, звернення юридичних осіб та громадян, безпосереднє спілкування з громадянами. Крім того, інформація про діяльності Комітету надавалась також шляхом відповідей на 19 інформаційних запитів, які впродовж періоду п’ятої сесії надійшли на адресу Комітету.

З метою інформування органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадськості про свою діяльність, забезпечення прозорості та публічності роботи, протягом п’ятої сесії за сприяння Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «RADA: підзвітність, відповідальність, демократичність» здійснювався аудіовізуальний запис засідань Комітету (онлайн трансляції) з наступним розміщенням відповідного матеріалу на офіційному веб-сайті Комітету.

Громадянська мережа ОПОРА з початком п’ятої сесії продовжила дослідження з оцінки прозорості роботи комітетів Верховної Ради України в рамках загального проекту аналізу ефективності роботи парламентських комітетів. На даний момент методологія оцінки прозорості включає 34 індикатори. При формуванні частини з них (18) було враховане Положення про веб-ресурси Верховної Ради України, затверджене Розпорядженням Голови Верховної Ради України № 699 від 19 травня 2015 року, де визначений перелік інформації, яка повинна оприлюднюватися на веб-сайтах комітетів. Інша частина індикаторів (16) сформована на онові переліку інформації, яку, на думку Громадянської мережі ОПОРА, доцільно оприлюднювати на веб-сайтах комітетів.

За результатами підготовленого Громадською мережею ОПОРА звіту «Ефективність роботи парламентських комітетів», який охоплює період із грудня 2014 року по листопад 2016 року, Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування з 32 балами зайняв перше місце серед парламентських комітетів за рівнем прозорості (94%).

Також наприкінці періоду роботи п’ятої сесії у Верховній Раді України за підтримки і сприяння Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «RADA: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво» запрацював новий інформаційний ресурс, яким запроваджено потужний і наочний механізм взаємодії громадян і громадянського суспільства з Верховною Радою України та її комітетами із найважливішого питання їхньої діяльності – законопроектної роботи. Йдеться про початок роботи порталу громадського обговорення законопроектів, на якому кожен бажаючий може висловити свої думки, зауваження, пропозиції до законодавчих ініціатив.

Слід вказати, що першим парламентським комітетом, який долучився до цієї справи, став Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Так, з 9 по 30 грудня 2016 року на вказаному електронному ресурсі пройшло громадське обговорення проекту Закону України про громадські слухання (реєстр. № 2295а від 06.07.2015), поданого народними депутатами України О.Бойко, О.Ледовських, М.Фендоруком, О.Черненком, І.Поповим, С.Кудлаєнком, В.Денисенком, більшість з яких є членами Комітету. І про це обговорення і його хід повідомлялося не лише на офіційних веб-сайтах Верховної Ради України та Комітету, але й у соціальній мережі Фейсбук.

Даним законопроектом пропонувалося регламентувати права громадян на участь у громадських слуханнях, запровадити процедуру ініціювання, підготовки та проведення громадських слухань, урахування їх результатів органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами. У ході обговорення законопроекту було отримано 45 пропозицій, коментарів, зауважень, про які будуть поінформовані народні депутати України – члени Комітету в період його розгляду на засіданнях профільного підкомітету Комітету та Комітету для можливого врахування при опрацюванні тексту та внесенні пропозицій щодо змісту проекту висновку Комітету з цього питання.
Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

21 листопада 2024 11:01
20 листопада 2024 10:19
19 листопада 2024 16:11
19 листопада 2024 13:15
19 листопада 2024 12:42
15 листопада 2024 11:36
13 листопада 2024 12:49
22 жовтня 2024 13:07
21 жовтня 2024 17:10
21 жовтня 2024 14:01