Комітет підтримує прийняття за основу проекту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування земель природно-заповідного фонду земельним податком (реєстр. №10198)

31 січня 2024, 09:42

 

Комітет пропонує Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, визначеного головним з підготовки та опрацювання проекту №10198, рекомендувати Парламенту прийняти його за основу за умови обов’язкового доопрацювання під час підготовки до другого читання з урахуванням надання відповідним територіальним громадам фінансових компенсаторів.

Проект закону внесено Кабінетом Міністрів України з метою підтримки та забезпечення належного рівня функціонування установ природно-заповідного фонду і ним передбачається встановлення ставки земельного податку за земельні ділянки, які належать до земель природно-заповідного фонду, в розмірі, що не перевищує 0,1% від їх нормативної грошової оцінки.

За інформацією Асоціації міст України та Всеукраїнської асоціації громад реалізація даної законодавчої ініціативи призведе до суттєвих втрат бюджетів територіальних громад, обсяги яких в окремих територіальних громадах можуть становити до 31% надходжень загального фонду. Фактично відбуватиметься розширення кола платників податків, яким законодавчо встановлюється зменшена ставка податку, що відповідно до положень статті 30 Податкового Кодексу України по суті є пільгою.

Народні депутати України – члени Комітету звернули увагу на необхідність врахування при підготовці даного законопроекту припису частини четвертої статті 142 Конституції України, згідно з яким витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. Дотримання цієї ключової умови лягло в основу висновку Комітету щодо можливості прийняття законопроекту за основу за результатами розгляду в першому читанні.

Розгляд питання відбувся на засіданні 18 січня 2024 року.