Протокол №32/6 від 26.09.08р.

21 листопада 2013, 15:21

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

 

Комітет

з питань державного будівництва та місцевого самоврядування

 

Протокол засідання № 32/6

                                                                                               26 вересня 2008 року                                                                                                                                                       9  год. 00 хв.

                                                                                                м. Київ,

                                                                                                вул. Садова, 3а

                                                                                                кім. 416

                                              

Голова Комітету Омельченко О.О.

Секретар Комітету Гордієнко С.В.

Присутні: члени Комітету: Боднар О.Б., Сінченко В.М., Черноморов О.М., Павленко В.В., Петренко В.М., Подгорний С.П., Трайдук М.Ф.

Відсутні: Ключковський Ю.Б., Каськів В.В., Льовочкін С.В., Матвієнко А.С.

 

Відповідальні працівники секретаріату Комітету: Завідувач секретаріату Комітету Малюга А.В., головні консультанти: Желтова О.М., Корнієнко Т.М., консультант Федоренко Ю.В.

 

Запрошені:

Пилипенко В.П. - народний депутат України.

 

ПОРЯДОК ДЕННИЙ

 

     1. Про проект Закону про місцевий референдум (реєстр. №2004, н.д. Портнов

А.В., Лавринович О.В., Пилипенко В.П., Подгорний С.П.)

 

***

 

СЛУХАЛИ: інформацію Голови Комітету О.Омельченка про запропонований порядок денний засідання Комітету та пропозиції до нього.

Голова Комітету запропонував членам Комітету ознайомитись із запропонованим порядком денним засідання, внести зауваження та  пропозиції.

  Після дискусії члени Комітету перейшли до голосування в цілому за запропонований порядок денний засідання:

     1. Про проект Закону про місцевий референдум (реєстр. №2004, н.д. Портнов

А.В., Лавринович О.В., Пилипенко В.П., Подгорний С.П.)

УХВАЛИЛИ:

1.Затвердити питання порядку денного засідання.

ГОЛОСУВАЛИ: “За”- одноголосно.

Рішення прийнято.

 

1.

     СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з питань виборчого законодавства  та об’єднань громадян С.Подгорного про проект Закону про місцевий референдум (реєстр. №2004, н.д. Портнов А.В., Лавринович О.В., Пилипенко В.П., Подгорний С.П.)

С.Подгорний поінформував, що даний проект закону направлений на те, щоб максимально удосконалити механізми забезпечення реалізації громадянами України такої форми безпосередньої демократії як референдум, в повній мірі гарантувати швидкий та максимально демократичний процес проведення місцевого референдуму, зробити його демократичним та прозорим. Доповідач наголосив, що основним завданням проекту Закону є ефективне регулювання правовідносин, що виникають в процесі ініціювання та проведення місцевого референдуму, забезпечення і розширення прав громадян щодо ініціювання референдуму, мінімалізація можливого адміністративного впливу на суб’єктів цього процесу, широке та повне забезпечення прав громадян на  безпосередню участь в управлінні загальнодержавними та місцевими справами. Одним із пріоритетних завдань законопроекту також є  і створення правової бази для втілення результатів місцевого референдуму  в життя.

В.Пилипенко як один із авторів законопроекту повідомив, що зауваження Головного науково-експертного управління, які містяться у висновку до раніше поданого проекту Закону України про місцевий референдум (реєстр. № 2004 від 05.02.2008), на сьогодні повністю опрацьовані суб’єктами права законодавчої ініціативи та враховані в проекті Закону України про місцевий референдум, що розглядається.

Автор озвучив основні положення законопроекту:

·  максимальне спрощення процедур ініціювання, підготовки та організації місцевих референдумів;

· усунення осіб, щодо припинення повноважень яких оголошується референдум, від процесу організації і проведення таких референдумів;

· чітка регламентація процесу підготовки та проведення місцевого референдуму по строках, деталізація роботи комісій з референдуму (голосування, кворум, рішення);

· гласність і демократичність всіх процедур;

· акцентування уваги не просто на встановленні прав і обов’язків, а й на механізмах їх реалізації, введення таких інститутів як офіційні спостерігачі за проведенням референдуму, деталізація норм щодо агітації у процесі референдуму.

Доповідач наголосив, що з метою уніфікації схожих за своєю юридичною природою процесу виборів народних депутатів України та процесу референдуму ті частини законопроекту, які стосуються процедури діяльності комісій з референдуму і порядку голосування, є максимально наближеними до відповідних положень виборчого законодавства, які внаслідок неодноразового удосконалення являють собою на сьогодні зразок відпрацьованих практикою юридичних норм.

В.Пилипенко вказав, що законопроект передбачає чітке окреслення кола питань, що можуть виноситися на місцевий референдуми, з урахуванням положень Конституції України і законодавства про місцеве самоврядування, а також встановлює гарантії прав громадян на участь у місцевому референдумі, чітко виписані демократичні засади підготовки та проведення референдуму.  Враховуючи положення Конституції України, максимально наповнено розділ, що стосується порядку проголошення місцевого референдуму. Законопроект також містить нормативну деталізацію порядку утворення округів та дільниць з проведення місцевого референдуму, а також встановлення правового статусу комісій з референдуму та їх членів, регламентує порядок складення списків голосуючих на референдумі.

Автор вказав, що законопроектом чітко врегульовано порядок, форми  та способи здійснення агітації, засади діяльності офіційних спостерігачів, ЗМІ тощо. З метою захисту законних прав та інтересів усіх суб’єктів процесу місцевого референдуму встановлено процедуру оскарження неправомірних дій, бездіяльності та рішень, що можуть мати місце під час підготовки та проведення місцевого референдуму. Проектом досить чітко, на основі демократично-прозорих механізмів, з урахуванням практичного досвіду виборів, референдумів, що мали місце в новітній політичній історії України, прописано процедуру підготовки до проведення місцевого референдуму в частині виготовлення та друку бюлетенів, порядку їх передачі до відповідних комісій, а також регламентовано  порядок проведення голосування та  підрахунку голосів  і встановлення результатів місцевого референдуму, передбачено порядок набуття рішеннями місцевого референдуму юридичної сили та врегульовано окремі моменти їх виконання.

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України, В.Пилипенко.

Перший заступник Голови Комітету О.Боднар висловила свої  зауваження стосовно таких питань:

- щодо можливості передбачення у Державному бюджеті України додаткового резерву на проведення референдумів;

-  про можливість виписати положення щодо членів територіальної громади, які визначають коло питань, що можуть вирішуватися на місцевому референдумі та віднесені до відання відповідних адміністративно-територіальних одиниць в Україні.

М.Трайдук, О.Черноморов внесли пропозицію щодо обмеження в часі кількості проведень місцевих референдумів для кожної адміністративно-територіальної одиниці та наголосили на можливості їх проведення до одного разу на рік.

С.Подгорний вніс пропозицію щодо можливості висловлення недовіри та припинення повноважень також районних і обласних рад за рішенням місцевого референдуму, що саме по собі може викликати необхідність до зміни назви законопроекту.

Ця пропозиція була обговорена, проте не знайшла підтримки.

УХВАЛИЛИ:

1. Рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України про місцевий референдум (реєстр. № 2004 від 24.09.2008) за наслідками розгляду у першому читанні прийняти за основу відповідно до пункту 1 частини 114 Регламенту Верховної Ради України.

2. Доручити виступити на пленарному засіданні Верховної Ради України зі співдоповіддю з цього питання голові підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян – народному депутату України С.П. Подгорному.

ГОЛОСУВАЛИ: “За” - одноголосно.

Рішення прийнято.

 

 

 

 

 Голова Комітету                                                     О. ОМЕЛЬЧЕНКО

 

 

 

     Секретар Комітету                                               С. ГОРДІЄНКО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПИТАННЯ ПОРЯДКУ ДЕННОГО,

ЯКІ БУЛИ РОЗГЛЯНУТІ НА ЗАСІДАННІ КОМІТЕТУ

 

26.09.2008 року.

 

1. Про проект Закону про місцевий референдум (реєстр. №2004, н.д. Портнов

А.В., Лавринович О.В., Пилипенко В.П., Подгорний С.П.)