Протокол №35/9 від 15.10.08р.

27 листопада 2013, 11:39

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

 

Комітет

з питань державного будівництва та місцевого самоврядування

 

Протокол засідання № 35/9

                                                                                               15 жовтня 2008 року                                                                                                                                               12 год. 00 хв.,

                                                                                                                                                                                                                          13 год. 30 хв.

                                                                                                м. Київ,

                                                                                                вул. Садова, 3а

                                                                                                кім. 416

                                              

Голова Комітету Омельченко О.О.

Секретар Комітету Гордієнко С.В.

Присутні: члени Комітету: Боднар О.Б., Ключковський Ю.Б., Сінченко В.М., Павленко В.В., Петренко В.М., Подгорний С.П., Трайдук М.Ф., Матвієнко А.С.

Відсутні: Черноморов О.М., Каськів В.В., Льовочкін С.В.

 

Відповідальні працівники секретаріату Комітету: Завідувач секретаріату Комітету Малюга А.В., головні консультанти: Бережницький Я.В., Желтова О.М., Корнієнко Т.М., Юрчук Ю.А., старші консультанти: Дмитрук Л.В., Шкуріна Л.Б., консультант Федоренко Ю.В.

 

Запрошені:

Богашева Н.В. - Заступник Міністра юстиції України;

Матвійчук В.М. - Заступник Міністра фінансів України;

Шелестов О.М. - Член Центральної виборчої комісії;

Вовченко О.Л. - директор Департаменту фінансів органів державного управління Міністерства фінансів України;

Новик В.П. - Завідувач відділу Управління регіональної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України;

Гапотченко В.І. - Завідувач сектору Управління по зв’язках з місцевими органами влади та органами місцевого самоврядування Апарату Верховної Ради України;

Ляхович В.А. - головний консультант відділу висвітлення діяльності Верховної Ради України (інформаційне управління);

 

ПОРЯДОК ДЕННИЙ

 

1.     «Про неможливість проведення позачергових виборів сільських, селищних, міських голів 30 листопада 2008 року»

 

 

***

 

Голова Комітету запропонував членам Комітету ознайомитись із запропонованим порядком денним засідання, внести зауваження та  пропозиції. Водночас він поінформував присутніх про те, що для розгляду на засіданні Комітету підготовлено листи, які надійшли від Центральної виборчої комісії, Феодосійської, Кремінської та Мукачівської територіальних міських виборчих комісій, в яких вказується на те, що відсутність фінансування унеможливлює підготовку та проведення призначених парламентом позачергових виборів.

А.Матвієнко вніс пропозицію щодо зміни формулювання питання порядку денного та рекомендував викласти його у такій редакції: “Про хід підготовки та проведення позачергових виборів сільських, селищних та міських голів 30 листопада 2008 року”.

Ю.Ключковський, посилаючись на ч.2 ст.19 Конституції України, наголосив, що органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Ю.Ключковський вважає, що не дотримана процедура підготовки питання на засідання Комітету, оскільки не були проведені засідання підкомітетів з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян та з питань місцевих бюджетів та комунальної власності. Оскільки не підготовлено проект рішення з даного питання, на думку Ю.Ключковського, доцільно було б на цьому засіданні обговорити ситуацію щодо підготовки та проведення позачергових виборів сільських, селищних та міських голів 30 листопада 2008 року і підготувати на наступне засідання  відповідний проект рішення Комітету.

С.Подгорний та В.Павленко нагадали, що Постановами ВРУ від 4 та 19 вересня 2008 року на 30 листопада 2008 року призначені позачергові вибори сільських, селищних, міських голів у 138 територіальних виборчих округах. Голови підкомітетів вказали, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (за бюджетною програмою 6741020) у сумі 14,4 млн. грн. Після проведення позачергових місцевих виборів в окремих регіонах України, призначених Верховною Радою України на 25 травня та 1 червня 2008 року, кошти за вищевказаною бюджетною програмою використані в повному обсязі. Оскільки Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування визначено головним з підготовки питань призначення позачергових місцевих виборів, голови підкомітетів вважають слушною і актуальною пропозицію розглянути на засіданні Комітету питання про хід підготовки та проведення позачергових виборів сільських, селищних та міських голів 30 листопада 2008 року, бо вважають, що відсутність фінансування унеможливить підготовку та проведення цих виборів.

С.Гордієнко поінформував, що за даними Київської міської територіальної виборчої комісії заборгованість на підготовку та проведення позачергових виборів депутатів Київської міської ради та Київського міського голови, які відбулися 25 травня 2008 року, становить 7,6 млн. гривень. За розрахунками ЦВК обсяг видатків на проведення позачергових виборів 30 листопада 2008 року становитиме 6,8 млн. гривень. Таким чином, оскільки передбачені в бюджеті кошти на проведення вищезгаданих виборів в розмірі 14,4 млн. гривень були   використані в повному обсязі, необхідно вирішити питання фінансового  забезпечення проведення зазначених позачергових місцевих виборів.

 Враховуючи важливість та нагальність порушеної проблеми, С.Гордієнко запропонував затвердити порядок денний, врахувавши пропозицію А.Матвієнка, зробити перерву у засіданні Комітету, провести засідання підкомітетів з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян та з питань місцевих бюджетів та комунальної власності і підготувати проект рішення для обговорення.

 Після дискусії члени Комітету перейшли до голосування за порядок денний засідання, враховуючи пропозицію А.Матвієнка:

1. Про хід підготовки та проведення позачергових виборів сільських, селищних та міських голів 30 листопада 2008 року.

  УХВАЛИЛИ:

1.Затвердити питання порядку денного засідання.

ГОЛОСУВАЛИ: “За” - 9 народних депутатів України, Проти - 1 народний депутат України (Ю.Ключковський).

Рішення прийнято.

 

Голова Комітету О.Омельченко поставив на голосування пропозицію секретаря Комітету С.Гордієнка: зробити перерву у засіданні Комітету, провести засідання підкомітетів з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян та з питань місцевих бюджетів та комунальної власності і підготувати проект рішення для обговорення.

        УХВАЛИЛИ:

1. Зробити перерву в засіданні комітету на 30 хвилин, провести засідання підкомітетів та підготувати проект рішення для обговорення.

2.  Продовжити засідання Комітету о 13 год. 30 хв.

ГОЛОСУВАЛИ: “За”- 8 народних депутатів України, Утримався - 2 народних депутати України (О.Боднар, М.Трайдук).

 

Рішення прийнято.

 

 

 

Продовження засідання Комітету.

      Народний депутат України Ю.Ключковський передав право голосу Голові Комітету О.Омельченку та просив під час голосування за проект рішення Комітету врахувати його голос “проти” з питання порядку денного: “Про хід підготовки та проведення позачергових виборів сільських, селищних та міських голів 30 листопада 2008 року.

 

1.

  СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорного та голови  підкомітету з питань місцевих бюджетів та комунальної власності В.Павленка про хід підготовки та проведення позачергових виборів сільських, селищних та міських голів 30 листопада 2008 року.

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України, Шелестов О.М., Вовченко О.Л., Новик В.П., Богашева Н.В.

Голова Комітету надав слово для виступу запрошеним представникам органів державної влади.

Член Центральної виборчої комісії О.Шелестов у свої доповіді повідомив, що в червні 2008 року Центральна виборча комісія  звернулася до Кабінету Міністрів України з проханням забезпечити проведення позачергових виборів, які призначені Верховною Радою України на 30 листопада 2008 року. З метою забезпечення, подальшого фінансування підготовки та проведення місцевих виборів Кабінет Міністрів України запропонував Верховній Раді України законопроект щодо внесення змін до Державного бюджету України на 2008 рік (реєстр. №2713 від 7 липня 2008 року), яким передбачено збільшення обсягу видатків за бюджетною програмою 6711020 на 25,3 млн. гривень. Однак зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в частині збільшення видатків за цією бюджетною програмою не внесені.

О.Шелестов зауважив, що фінансування проведення позачергових місцевих виборів повинно бути визначено до 25 жовтня цього року, оскільки, до цієї дати потрібно сформувати територіальні виборчі комісії для проведення відповідних виборів, а також розпочати нараховувати заробітну плату членам територіальних виборчих комісій. Окрім цього, зауважив член ЦВК, з даного моменту проводиться забезпечення територіальних виборчих комісій папером, оргтехнікою, комп’ютерами, приміщенням, телефонами. О.Шелестов поінформував, що 23 вересня 2008 року ЦВК звернулася до Верховної Ради України з проханням вирішити питання виділення додаткових коштів на проведення позачергових місцевих виборів.

                   О.Вовченко запропоновувала два шляхи вирішення проблеми фінансування позачергових місцевих виборів:

    перший: внести зміни до Державного бюджету України на 2008 рік та  передбачити збільшення обсягу видатків за бюджетною програмою 6741020 на 14,4 млн. гривень, що передбачено проектом Закону України про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо продовження виплат компенсацій громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень, забезпечення фінансування пенсій та збалансування фінансового стану НАК "Нафтогаз України" у 2008 році) (реєстр. № 3206 від 01.10.2008),  поданий народними депутатами України О.В.Ляшком, Є.І.Кирильчуком, В.Д.Борисовим,  М.І.Деркачем;

     другий: оскільки станом на 23 вересня 2008 року зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в частині збільшення видатків за цією бюджетною програмою не були внесені Центральній виборчій комісії як головному розпоряднику коштів можна проаналізувати витрати за передбаченими Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"  бюджетними програмами (наприклад – за програмою  «Первинне формування та первинне уточнення Державного   реєстру виборців»,  код    6731050) та за наявності економії коштів звернутись до Міністерства фінансів України з пропозицією про перерозподіл коштів між відповідними бюджетними програмами з метою збільшення видатків за бюджетною програмою «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (код 6741020). За умови прийняття Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету відповідного рішення такий перерозподіл можна здійснити без попереднього внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

 

Головою підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорним на розгляд Комітету було представлено наступний проект рішення:

 

1.Звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету з проханням терміново розглянути на своєму засіданні проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (реєстр. № 3206 від 01.10.2008), поданий народними депутатами України О.В.Ляшком, Є.І.Кирильчуком, В.Д.Борисовим,  М.І.Деркачем, яким передбачено фінансове забезпечення проведення позачергових місцевих виборів 30 листопада 2008 року.

2.Звернутися до Голови Верховної Ради України А.П.Яценюка з пропозицією включити до проекту порядку денного пленарного засідання Верховної Ради України зазначений проект Закону та розглянути його в першому читанні.

3.Звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією профінансувати позачергові місцеві вибори з резервного фонду Кабінету Міністрів України відповідно до статті 24 Бюджетного кодексу України.

  С.Подгорний поінформував, що пропозиція щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для підготовки та проведення позачергових місцевих виборів внесена народним депутатом України Ю.Ключковським.

 

Голова підкомітету з питань місцевих бюджетів та комунальної власності В.Павленко також поінформував про проект рішення підкомітету:

 

1.Звернутися до Президента України з вимогою відмінити Указ №911 від 09.10.2008 р. “Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України VI скликання  та призначення позачергових виборів”.

2.Звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету з проханням терміново розглянути на своєму засіданні проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (реєстр. № 3206 від 01.10.2008), поданий народними депутатами України О.В.Ляшком, Є.І.Кирильчуком, В.Д.Борисовим,  М.І.Деркачем, яким передбачено фінансове забезпечення проведення позачергових місцевих виборів 30 листопада 2008 року.

3.Звернутися до Голови Верховної Ради України А.П.Яценюка з пропозицією включити до проекту порядку денного пленарного засідання Верховної Ради України зазначений проект Закону та розглянути його в першому читанні.

Голова Комітету О.Омельченко запросив до обговорення представлених проектів рішень та надав можливість виступити всім членам Комітету.

С.Подгорний повністю підтримав проект рішення, запропонований підкомітетом В.Павленка, а з приводу проекту рішення, який запропонований його підкомітетом вказав на таке. Запропонував вилучити пункт 3 щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для підготовки та проведення позачергових місцевих виборів, оскільки, витрати на підготовку і проведення цих виборів здійснюються виключно за рахунок коштів Державного бюджету України, а обсяг коштів передбачається окремим рядком у зазначеному законі.

М.Трайдук оголосив про підтримку проекту рішення, запропонованого головою підкомітету з питань місцевих бюджетів та комунальної власності В.Павленком.

А.Матвієнко вказав, що підтримує проект рішення підкомітету С.Подгорного і просить поставити його на голосування не за основу, а в цілому. А.Матвієнко також наголосив, що при підготовці висновку головним Комітетом по  проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (реєстр. №3206), треба врахувати позицію Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування про доцільність прийняття законопроекту за основу та в цілому. З приводу проекту рішення, підготовленого підкомітетом з питань місцевих бюджетів та комунальної власності він зауважив, що до порядку денного засідання комітету не включалось питання про розгляд Указу Президента України В.А. Ющенка  №911 від 09.10.2008 р. “Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України VI скликання  та призначення позачергових виборів”. А.Матвієнко запропонував членам Комітету розглядати дане питання після внесення його до порядку денного.

В.Павленко зауважив, що повноважною Верховна Рада України стала 23 листопада 2007 року і ще не минув рік з моменту прийняття присяги трьомастами народними депутатами України, тому вважає, що Президент України не мав права видавати даний указ.

В.Сінченко наголосив на важливості підтримки проведення позачергових виборів сільських, селищних та міських голів 30 листопада 2008 року в частині вчасного та належного їх фінансування. Народний депутат України підтримав проект рішення, запропонований підкомітетом з питань місцевих бюджетів та комунальної власності.

    О.Боднар вказала на те, що до виключних повноважень Верховної Ради України належить питання внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і тому не підтримує пункт третій проекту рішення підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету. О.Боднар підтримує за основу проект рішення, внесений підкомітетом з питань місцевих бюджетів та комунальної власності.

   В.Петренко підтримав проект рішення підкомітету з питань місцевих бюджетів та комунальної власності за основу та в цілому.

Під час дискусії Голова Комітету інформував присутніх про те, що звернувся до бухгалтерського відділу Управління справами Апарату Верховної Ради України з проханням надати довідку про доходи народного депутата України О.Омельченка. Він оголосив, що в отриманій довідці зазначено, що він  виконує обов’язки народного депутата України з 23 листопада 2007 року і отже, візьме участь у роботі пленарного засідання Верховної Ради України 21 жовтня 2008 року, оскільки вважає, що повноваження Верховної Ради України, обраної на позачергових виборах, проведених після дострокового припинення повноважень парламенту Президентом України, не можуть бути припинені протягом одного року.

Голова Комітету ще раз ознайомив присутніх із запропонованими проектами рішень підкомітетів, одночасно вказавши, що попри їх подібність вони мають певні розбіжності.

Голова Комітету запропонував рахувати перший пункт проекту рішення підкомітету, який очолює С.Подгорний та другий пункт проекту рішення підкомітету В.Павленка першим пунктом рішення Комітету, доповнивши його словами: “та при підготовці висновку щодо нього врахувати позицію Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування про доцільність прийняття законопроекту за основу та в цілому.

О.Омельченко запропонував другий пункт проекту рішення підкомітету С.Подгорного та третій пункт проекту рішення підкомітету В.Павленка вважати пунктом другим рішення Комітету та вніс уточнення щодо дати розгляду законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України саме 21 жовтня 2008 року.

У підсумку обговорення члени комітету дійшли висновку, що пропозиція, внесена народним депутатом України Ю.Ключковського щодо фінансування позачергових місцевих виборів з резервного фонду державного бюджету  України не є слушною та погодились із пропозицією С.Подгорного не включати її до рішення Комітету.

Голова Комітету О.Омельченко запропонував пункт перший проекту рішення підкомітету питань місцевих бюджетів та комунальної власності вважати пунктом третім рішення Комітету та вніс уточнення в частині його формулювання, а саме: звернутися до Президента України В.А.Ющенка щодо відміни Указу №911 від 09.10.2008 р. “Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України VI скликання  та призначення позачергових виборів”.

Перед голосуванням за рішення Комітету, Голова Комітету запропонував визначитися щодо кількості пунктів рішення Комітету та поставив пропозицію про три пункти рішення Комітету на голосування.

ГОЛОСУВАЛИ: “За” - 8 народних депутатів України, «Проти» - 2 народних депутата України.

Рішення прийнято.

 

   Голова Комітету запропонував членам Комітету перейти до голосування та оголосив остаточний проект рішення Комітету:

 

1.Звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету з проханням терміново розглянути на своєму засіданні проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо продовження виплат компенсацій громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень, забезпечення фінансування пенсій та збалансування фінансового стану НАК "Нафтогаз України" у 2008 році) (реєстр. № 3206 від 01.10.2008),  поданий народними депутатами України О.В.Ляшком, Є.І.Кирильчуком, В.Д.Борисовим,  М.І.Деркачем та при підготовці висновку щодо нього врахувати позицію Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування про доцільність прийняття законопроекту за основу та в цілому.

 

2.Звернутися до Голови Верховної Ради України А.П.Яценюка з пропозицією включити зазначений законопроект до проекту порядку денного пленарного засідання Верховної Ради України 21 жовтня 2008 року.

 

3.Звернутися до Президента України В.А.Ющенка щодо відміни Указу №911 від 09.10.2008 р. “Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України VI скликання  та призначення позачергових виборів”.

 

 

 

О.Омельченко поставив на голосування проект рішення Комітету за основу.

ГОЛОСУВАЛИ: “За” - 8 народних депутатів України, «Проти» - 2 народних депутата України.

Рішення прийнято.

 

 

 

О.Омельченко поставив на голосування проект рішення Комітету в цілому.

ГОЛОСУВАЛИ: “За” - 8 народних депутатів України, «Проти» - 2 народних депутата України.

Рішення прийнято.

 

 

  

 

 

 Голова Комітету                                                     О. ОМЕЛЬЧЕНКО

 

 

 

     Секретар Комітету                                               С. ГОРДІЄНКО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПИТАННЯ ПОРЯДКУ ДЕННОГО,

ЯКІ БУЛИ РОЗГЛЯНУТІ НА ЗАСІДАННІ КОМІТЕТУ

 

15.10.2008 року.

 

1. Про хід підготовки та проведення позачергових виборів сільських, селищних та міських голів 30 листопада 2008 року.