Ключковський, Подгорний
10 листопада 2011, 12:19
Заступник Голови Комітету Юрій Ключковський та голова підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян Сергій Подгорний взяли участь у громадському форумі «За якими правилами Україна вибиратиме парламент у 2012 році», що пройшов у Києві.
У аналітичному матеріалі, розробленому експертами Консорціуму виборчих ініціатив Д.Ковриженком та О.Черненком були перераховані положення законопроекту про вибори народних депутатів (№9265-1), що не сприяють проведенню виборів згідно демократичних стандартів. Серед них: перехід на змішану виборчу систему, яка є сприятливою для провладних партій. Іншою загрозою є вади в утворенні округів. Оскільки округи утворюються за 110 днів до дня голосування, це позбавляє кандидатів змоги заздалегідь спланувати свої кампанії та при потребі оскаржити рішення УВК про формування округів. Життя ускладнить і той факт, що у певних регіонах округи можуть бути сформовані з різних територій. Також фахівці вбачають проблему у неврегульованості процедури утворення дільниць, відсутності чітких критеріїв утворення тимчасових закордонних дільниць. Існують ризики фальсифікації під час складання списків виборців, - проектом передбачено можливість зміни голосування без зміни виборчої адреси, що може спричинити на думку експертів масові «міграції» виборців в день голосування для забезпечення підтримки певних кандидатів. Існують суттєві вади у регулюванні висування та реєстрації кандидатів. Занепокоєність викликає можливість скасування реєстрації кандидата після оголошення двох попереджень.
З думкою експертів погодився Ю.Б.Ключковський, який звернув увагу на проблемні моменти у виготовленні бюлетенів. «Може повторитися ситуація як під час місцевих виборів 2010 року, коли імена кандидатів просто «забували» внести у бюлетень», - сказав Ю.Ключковський. Іншою проблемою, на його думку, є те, що відтепер друк бюлетенів буде контролювати на Центральна виборча комісія, а окружні виборчі комісії. На самих бюлетенях не буде проставлено номер виборчої дільниці, його вноситимуть від руки, а це дозволить їх «перекидати» з дільниці на дільницю.
Голова підкомітету С.Подгорний має сумніви, що ключові недоліки будуть усунені з проекту. «Хтось може і вважає, що ці міжпартійні дискусії в парламенті – це компроміс», - сказав С.Подгорний. «Це не компроміс, це камуфляж».
Вже 17 листопада парламент має розглянути законопроект, який розробить Тимчасова спеціальна комісія з питання підготовки проекту Закону України про вибори народних депутатів України на чолі з Русланом Князевичем. Не дивлячись на участь опозиції у комісії, депутати не вірять у те, що їхні пропозиції та ключові зауваження та рекомендації міжнародних організацій - IFES та Венеціанської комісії будуть прийняті.