Про проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення парламентського контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України та його членів

(реєстр. № 2465 від 05.03.2013)

 

Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування за дорученням Голови Верховної Ради України В.Рибака розглянув проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення парламентського контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України та його членів (реєстр. № 2465 від 05.03.2013), поданий народним депутатом України Б.Бенюком.

За визначенням суб’єкта права законодавчої ініціативи, законопроект розроблено у зв‘язку із невідкладною потребою опрацювання дієвого механізму контролю за діяльністю міністерств та відомств України, зменшення ризиків зловживання владою посадових осіб, розширення можливостей громадського контролю України за діяльністю органів виконавчої влади та підвищення рівня особистої відповідальності членів Кабінету Міністрів на ввірених ділянках відповідальності. Це досягається шляхом доповнення статті 35 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» новою частиною та доповнення частини другої статті 8 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» новим пунктом.

Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України у експертному висновку від 17 квітня 2013 року щодо відповідності оформлення та реєстрації проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення парламентського контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України та його членів (реєстр. № 2465)  вимогам  закону,  Регламенту Верховної Ради України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів вказує на коректність врахування автором відповідних приписів зазначених актів. При цьому підкреслюється, що у разі прийняття запропонованих у законопроекті новел, необхідно вносити зміни до Глави 38 Регламенту Верховної Ради України, якою врегульовано розгляд питань, пов’язаних із парламентським контролем за діяльністю Кабінету Міністрів України.

Комітет з питань правової політики на своєму засіданні 17 квітня 2013 року розглянув законопроект з реєстр. № 2465 на відповідність Конституції України та дійшов висновку, що поданий документ не суперечить її положенням.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у висновку від 9 квітня 2013 року на даний законопроект наводить низку зауважень до нього, в тому числі з мотивів неконституційності, та висловлює аргументацію щодо доцільності його відхилення за результатами розгляду на засіданні парламенту.

У ході обговорення законопроекту з реєстр. № 2465 членами Комітету висловлено дві взаємовиключні точки зору щодо нього.

З однієї сторони йшлося про необхідність підтримки розширення існуючих на сьогодні форм інформування Верховної Ради України про діяльність вищого та центральних органів виконавчої влади і, відповідно, прийнятті вищевказаного законопроекту за основу. З іншої – про неузгодженість положень законопроекту з приписами Конституції України та некоректність його назви. Адже парламентський контроль відповідно до пункту 33 частини першої статті 85 Конституції України здійснюється лише в межах, визначених Конституцією України, а не звичайним законом. Для їх розширення слід ініціювати конституційні зміни, що в даному випадку зроблено не було. Стаття 113 Конституції України вказує також, що Уряд підзвітний і підконтрольний парламенту лише у межах статей 85, 87 Конституції України. Але ці статті не містять положень про звітування окремих членів Кабінету Міністрів України. Мова йде про Уряд як цілісний колегіальний орган, єдиний суб’єкт конституційної відповідальності. Окрім цього, члени Кабінету Міністрів України з відновленням у жовтні 2010 року дії Конституції України в редакції від 28 червня 1996 року призначаються та звільняються вже не Верховною Радою України, а Президентом України. Тому саме перед ним несуть відповідальність за роботу тих чи інших міністерств. Зважаючи на зазначене, законопроект із реєстр. № 2465 пропонувалося відхилити.

За підсумками обговорення було поставлено на голосування два проекти висновків Комітету стосовно проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення парламентського контролю   за   діяльністю  (реєстр.  № 2465),  передбачені   пунктами  1  та  2 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України: про прийняття законопроекту за основу та про відхилення законопроекту. Однак жоден із запропонованих проектів не набрав необхідної кількості голосів для ухвалення висновку Комітету – голоси розподілилися порівну.

Констатуючи неможливість досягнення згоди для ухвалення висновку Комітету щодо законопроекту з реєстр. № 2465, передбаченого статтею 114 Регламенту Верховної Ради України, зважаючи на зміст частини четвертої статті 111 Регламенту Верховної Ради України,  Комітет   в и р і ш и в:

1. Проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення парламентського контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України та його членів (реєстр. № 2465), поданий народним депутатом України Б.Бенюком, внести на розгляд Верховної Ради України для прийняття рішення щодо нього.

2. Доручити виступити зі співдоповіддю при розгляді цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України А.Близнюку.

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Протокол №10*”

23 травня 2014 14:12
21 травня 2014 16:47
21 травня 2014 16:33
18 червня 2013 20:03
18 червня 2013 20:01
18 червня 2013 19:54
18 червня 2013 19:53
18 червня 2013 19:52
18 червня 2013 19:51
18 червня 2013 19:50