СТЕНОГРАМА
засідання Комітету з питань організації державної влади,
місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування
5 вересня 2023 року
Веде засідання голова Комітету ШУЛЯК О.О.
ГОЛОВУЮЧА. Колеги, доброго ранку. Ви вже завершили, провели підкомітет, я думаю, що можемо розпочинати наше засідання. Я всіх вітаю. Перед початком засідання пропоную привітати наших колег з днем народження – це Ісаєнко Дмитро Валерійович, який відзначав день народження 30 серпня, і Микиша Дмитро Сергійович, який буквально вчора 4 вересня. Колеги, найкращі вітання, перемоги нам якнайшвидше.
Колеги, я нагадую, що в цілях безпеки прямої трансляції на ютуб-каналі комітету не буде. У разі технічної можливості засідання буде записано та викладено на сайт комітету згодом.
Склад нашого комітету становить 25 народних депутатів. У відповідності до статті 44 Закону України про комітети засідання комітету є повноважним, якщо на ньому присутні більше половини від затвердженого Верховною Радою України складу його членів. На засіданні сьогодні присутні 14 народних депутатів. Вже 16? Вже 16, допомагає мені секретаріат. Засідання комітету є повноважним, тому розпочинаємо.
Колеги, пропонується прийняти порядок денний за основу та в цілому, я думаю, ви всі його бачили, могли ознайомитись. Дякую. У Романа Лозинського технічна проблема, будь ласка. Все нормально, да, Романе?
Колеги, переходимо до голосування. Пропонується прийняти порядок денний за основу та в цілому. Прошу підтримати та проголосувати.
За – 16. Рішення прийнято.
Переходимо до питань порядку денного. Проект Постанови про зміну і встановлення меж міста Пустомит Львівського району Львівської області (реєстраційний номер 7410), автор Кабінет Міністрів України.
Я прошу представника Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України представити даний проект. Регламент до 2 хвилин.Будь ласка, прошу до слова представника міністерства.
ШАРШОВ С.І. Дякую.
Всім доброго дня. Шановна головуюча, шановні члени комітету, проект постанови внесено Кабінетом Міністрів України. Метою прийняття проекту постанови є фактичне та юридичне закріплення межі міста Пустомит Львівського району Львівської області, що сприятиме створенню повноцінного життя його середовища та сприятливих умов територіального розвитку міста. Проектом передбачено змінити межі міста Пустомит Львівського району Львівської області збільшивши територію міста на близько 413 гектара земель та затвердити територію міста Пустомит Львівського району Львівської області загальною площею майже 1765 гектара земель відповідно до проекту землеустрою щодо встановлення зміни меж адміністративно-територіальної одиниці міста Пустомит Львівського району Львівської області. Проект постанови було погоджено на відповідних засіданнях урядового комітету, а також схвалено на засіданні уряду.
Пропоную підтримати.
Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Сергію.
Будь ласка, до слова голова підкомітету Віталій Юрійович Безгін.
БЕЗГІН В.Ю. Дякую, пані голово. Дякую.
Як пан Сергій зазначив, дійсно це про зміни меж Пустомит Львівського району Львівської області. Відповідно пропозиція і проект землеустрою, він погоджений міською, районною та обласною радами, а також районною державною адміністрацією. Відповідно підкомітет рекомендує комітетурекомендувати Верховній Раді України за даний проект (реєстраційний номер 4410) за наслідками розгляду прийняти в цілому.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧА. Колеги, чи бажають виступити члени комітету, задати питання? Немає бажаючих.
Є пропозиція. Перше. Рекомендувати Верховній Раді України проект Постанови про зміну і встановлення меж міста Пустомит Львівського району Львівської області (реєстраційний номер 7410). За наслідками розгляду прийняти в цілому.
Друге. Співдоповідачем з цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України визначити народного депутата України Віталія Безгіна.
Переходимо до голосування. Прошу підтримати та проголосувати.
За – 18. Рішення прийнято.
Наступне питання порядку денного – проект Постанови про встановлення меж міста Бурштина Івано-Франківського району Івано-Франківської області (реєстраційний номер 8034), автор Кабінет Міністрів України. Прошу представника Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України представити даний проект, до 2 хвилин регламент, будь ласка.
ШАРШОВ С.І. Прийняття зазначеного проекту постанови є фактичне та юридичне закріплення межі міста Бурштин Івано-Франківського району Івано-Франківської області. На відміну від попереднього проекту проектом передбачено встановити, а не змінити межі міста Бурштина Івано-Франківського району Івано-Франківської області загальною площею 995,1 гектара земель відповідно до проекту землеустрою щодо встановлення зміни меж населеного пункту міста Бурштин Івано-Франківського району Івано-Франківської області. Зазначений проект постанови також пройшов урядовий комітет відповідно та був схвалений на засіданні Кабінету Міністрів. Пропонується підтримати проект.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Сергію.
Будь ласка, до слова голова підкомітету Віталій Юрійович Безгін.
БЕЗГІН В.Ю. Дякую. Власне, як зазначив пан Сергій, пропозиція встановити межі міста Бурштин Івано-Франківської області, даний проект підтриманий відповідною міською, районною, обласною радою та районною, обласною державними адміністраціями. Рішення підкомітету аналогічне – рекомендувати комітету, рекомендувати Верховній Раді Постанову №8034 за наслідками розгляду прийняти в цілому.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую.
Чи бажають виступити члени комітету? Немає. Переходимо до пропозиції. Рекомендувати Верховній Раді України проект Постанови про встановлення меж міста Бурштина Івано-Франківського району Івано-Франківської області (реєстраційний номер 8034) за наслідками розгляду прийняти в цілому. Співдоповідачем з цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України визначити народного депутата Віталія Безгіна. Прошу підтримати і проголосувати.
За – 18. Рішення прийнято.
Наступне питання порядку денного про перейменування міста Ватутіне Звенигородського району Черкаської області на місто Багачеве. Колеги, до Верховної Ради України надійшло подання Черкаської обласної ради щодо перейменування міста Ватутіне Звенигородського району Черкаської області на місто Багачеве.
БЕЗГІН В.Ю. Так, дякую.
Багато питали, зокрема в соціальних мережах мешканці Черкаської області – коли ж, коли ж? От як тільки зайшло, одразу виносимо. Дійсно є пропозиція перейменувати Ватутіне Звенигородського району Черкаської області на Багачеве. Ініційована ця історія місцевими мешканцями. Пропозиція підтримана, власне, інститутом національної пам'яті, Інститутом української мови, Державною службою з питань геодезії, Інститутом історії України – нам усі підтримують перейменування. Так само перейменування підтримано і, власне, представниками відповідної обласної і районної рад, і міської ради. Так само ухвалив рішення і підкомітет. Ми рекомендуємо комітету рекомендувати Верховній Раді підтримати подання Черкаської обласної ради щодо перейменування міста Ватутіне Звенигородського району Черкаської області на місто Багачеве та доручити народним депутатам України розробити і внести на розгляд Верховної Ради проект Постанови про відповідне перейменування, які відповідно до частини третьої статті 138 Регламенту Верховної Ради прийняти в цілому.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую.
Чи бажають виступити члени комітету? Не бажають.
Переходимо до розгляду пропозиції. Підтримати подання Черкаської обласної ради щодо перейменування міста Ватутіне Звенигородського району Черкаської області на місто Багачеве та доручити народним депутатам України членам комітету розробити і внести на розгляд парламенту проект Постанови про перейменування міста Ватутіне Звенигородського району Черкаської області на місто Багачеве. Рекомендувати Верховній Раді України проект Постанови про перейменування міста Ватутіне Звенигородського району Черкаської області на місто Багачеве прийняти в цілому. Доручити виступити на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату Віталію Безгіну.
Переходимо до голосування, колеги. Прошу підтримати і проголосувати.
За – 18. Рішення прийняте.
Наступне питання порядку денного: про перейменування села Красне Тульчинського району Вінницької області на село Щасливе. Колеги, до Верховної Ради України надійшло подання Вінницької обласної ради щодо перейменування села Красне Тульчинського району Вінницької області на село Щасливе.
Прошу до слова голову підкомітету Віталія Юрійовича Безгіна сповістити рішення підкомітету.
БЕЗГІН В.Ю. Дякую
Вінниччина, Тульчинський район, можна здогадатись з однієї спроби, яка народна депутатка обіймається цієї територією. Тому, власне, село Красне Тульчинського району Вінницької області пропонується перейменувати на село Щасливе. Відповідне рішення, воно підтримано Українським інститутом національної пам'яті, Інститутом української мови НАН і так само воно підтримано відповідною територіальною громадою, відповідною районною та обласними радами.
Підкомітет ухвалив рішення рекомендувати комітету, рекомендувати Верховній Раді підтримати подання Вінницької обласної ради щодо перейменування села Красне Тульчинського району Вінницької області на село Щасливе та доручити народним депутатам України членам комітету розробити і внести відповідний проект постанови, який відповідно до частини третьої статті 138 Регламенту Верховної Ради прийняти в цілому.
ГОЛОВУЮЧА. Чи бажають виступити члени комітету? Згадана народна депутатка, яка опікується питанням.
БІЛОЗІР Л.М. Два слова. Треба підтримати людей, тому що Красне, я розумію, що красно дякую, але вони хочуть бути щасливими, хоч якась буде для них радість. Дуже гарно.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пані Лариса.
Переходимо до пропозиції, до розгляду пропозиції підтримати подання Вінницької обласної ради щодо перейменування села Красне Тульчинського району Вінницької області на село Щасливе та доручити народним депутатам України членам комітету розробити і внести на розгляд парламенту проект Постанови "Про перейменування села Красне Тульчинського району Вінницької області на село Щасливе".
Рекомендувати Верховній Раді України проект Постанови Верховної Ради України "Про перейменування села Красне Тульчинського району Вінницької області на село Щасливе" прийняти в цілому.
Доручити виступити на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України Віталію Безгіну.
Переходимо до голосування, прошу підтримати і проголосувати.
За – 18. Рішення прийнято.
Наступне питання порядку денного про перейменування села Московське Роменського району Сумської області на село Мирне. До Верховної Ради України надійшло подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Московське Роменського району Сумської області на село Мирне.
І знову прошу до слова голову підкомітету Віталія Юрійовича Безгіна. І прошу сповістити рішення підкомітету.
БЕЗГІН В.Ю. Дякую.
Власне, щось багато якогось московицького в Роменському районі Сумської області виявилось перейменовуємо. Є ця відповідна пропозиція перейменувати село Московське Сумської області на село Мирне. Підтримується Українським інститутом національної пам'яті, Інститутом української мови НАН. Так само підтримано і відповідною територіальною громадою, відповідною районною та обласною радами. Підкомітет так само рекомендує комітету рекомендувати Верховній Раді підтримати подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Московське Роменського району Сумської області на село Мирне та доручити народним депутатам України – членам комітету розробити і внести на розгляд Верховної Ради проект Постанови, який у відповідності до частини третьої статті 138 Регламенту Верховної Ради прийняти в цілому.
ГОЛОВУЮЧА. Чи бажають виступити члени комітету? Не бажають.
Переходимо…
Будь ласка, пан Олександр.
КАЧУРА О.А. Як представник Сумщини мушу зазначити, що як область, яка має найбільшу протяжність кордону з Російською Федерацією підтверджую, не буде нічого московського, тоді буде мир на Сумщині.
Дякую. Прошу підтримати.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Олександре.
Переходимо до розгляду пропозицій. Підтримати подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Московське Роменського району Сумської області на село Мирне та доручити народним депутатам України – членам комітету розробити і внести на розгляд парламенту проект Постанови"Про перейменування села Московське Роменського району Сумської області на село Мирне".
Рекомендувати Верховній Раді України проект Постанови "Про перейменування села Московське Роменського району Сумської області на село Мирне" прийняти в цілому.
Доручити виступити на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України Віталію Безгіну.
Переходимо до голосування. Прошу підтримати і проголосувати.
За – 18. Рішення прийнято.
І переходимо до наступного порядку денного.
Про перейменування села Червоногірка Роменського району Сумської області на село Масонів. Колеги, до Верховної Ради України надійшло подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Червоногірка Роменського району Сумської області на село Масонів.
Прошу до слова голову підкомітету Віталія Юрійовича Безгіна. І прошу сповістити рішення підкомітету.
БЕЗГІН В.Ю. Дякую.
По-перше, мені здається, це кращий пункт в порядку денному комітету сьогодні. І просто привіт для російських пропагандистів поговорити, що Україна масонам вже віддає вже території Сумщини. Я думаю, ми маємо по-державницьки підтримати це рішення. Власне, є пропозиція про перейменування цього села, вона підтримується Українським інститутом національної пам'яті та Інститутом української мови. Так само це підтримано відповідною територіальною громадою на загальних зборах, відповідно районною та обласною радами.
Підкомітет так само рекомендує комітету рекомендувати Верховній Раді підтримати подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Червоногірка Роменського району Сумської області на село Масонів та доручити народним депутатам членам комітету розробити і внести на розгляд Верховної Ради проект Постанови, який відповідно до частини третьої статті 138 Регламенту Верховної Ради прийняти в цілому.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Віталію.
Представники члени комітету, чи бажають представники Сумщини виступити з цього питання?
_____________. (Не чути)
ГОЛОВУЮЧА. Добре. Переходимо до розгляду пропозиції.
Підтримати подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Червоногірка Роменського району Сумської області на село Масонів та доручити народним депутатам України – членам комітету розробити і внести на розгляд парламенту проект Постанови про перейменування села Червоногірка Роменського району Сумської області на село Масонів.
Рекомендувати Верховній Раді України проект Постанови про перейменування села Червоногірка Роменського району Сумської області на село Масонів прийняти в цілому. Доручити виступити на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України Віталію Безгіну.
Переходимо до голосування. Прошу підтримати і проголосувати.
За – 18. Рішення прийнято.
Наступне питання порядку денного: про перейменування села Червона Долина Роменського району Сумської області на село Долина. До Верховної Ради України надійшло подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Червона Долина Роменського району Сумської області на село Долина.
Прошу до слова голову підкомітету Віталія Юрійовича Безгіна і прошу сповістити рішення підкомітету.
БЕЗГІН В.Ю. Так, відповідно пропозиція, вона підтримується знову ж таки і Українським інститутом національної пам'яті, Інститутом української мови НАН, так само підтримана відповідною територіальною громадою, підтримана Роменською районною та Сумською обласною радами.
Підкомітет так само рекомендує комітету рекомендувати Верховній Раді підтримати подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Червона Долина Роменського району Сумської області на село Долина та доручити народним депутатам членам комітету розробити і внести на розгляд Верховної Ради України відповідний проект постанови, який відповідно до частини третьої статті 138 Регламенту Верховної Ради прийняти в цілому.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Віталію.
Переходимо до розгляду пропозиції підтримати подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Червона Долина Роменського району Сумської області на село Долина та доручити народним депутатам України членам комітету розробити і внести на розгляд парламенту проект Постанови про перейменування села Червона Долина Роменського району Сумської області на село Долина. Рекомендувати Верховній Раді України проект Постанови про перейменування села Червона Долина Роменського району Сумської області на село Долина прийняти в цілому. Доручити виступити на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України Віталію Безгіну.
Переходимо до голосування. Колеги, прошу підтримати і проголосувати.
За – 18. Рішення прийнято.
Наступне питання порядку денного – про перейменування села Москалівщина Сумського району Сумської області на село Журавлине. До Верховної Ради України надійшло подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Москалівщина Сумського району Сумської області на село Журавлине.
І знову прошу до слова голову підкомітету Віталія Юрійовича Безгіна, прошу сповістити рішення підкомітету.
БЕЗГІН В.Ю. Дякую.
Відповідно перейменування, воно ініційоване, власне, місцевими мешканцями, воно підтримано Українським інститутом національної пам'яті, Інститутом української мови, так само підтримано відповідною територіальною громадою, відповідною Сумською районною та Сумською обласною радами. Відповідно підкомітет так само рекомендує комітету рекомендувати Верховній Раді підтримати подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Москалівщина Сумського району Сумської області на село Журавлине та доручити народним депутатам України членам комітету розробити і внести на розгляд Верховної Ради проект постанови, який відповідно до частини третьої статті 138 Регламенту Верховної Ради прийняти в цілому.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Віталію.
Будь ласка, бачу, Ігор Васильєв.
ВАСИЛЬЄВ І.С. Як представник Сумщини і безпосередньо Сумського району хочу дійсно підтвердити, що це була ідея і ініціатива безпосередньо населення і народу Сумщини, і назва Журавлине – це, дійсно, історична була назва трошки раніше. І якщо підрезюмувати, то завдяки системній і послідовній позиції населення Сумщини, органів місцевого самоврядування та народних депутатів України, в частности нашого комітету, то Сумщина позбавиться всього проросійського, московського і червоного.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧА. Переходимо до розгляду пропозиції підтримати подання Сумської обласної ради щодо перейменування села Москалівщина Сумського району Сумської області на село Журавлине та доручити народним депутатам України членам комітету розробити і внести на розгляд Верховної Ради України проект Постанови "Про перейменування села Москалівщина Сумського району Сумської області на село Журавлине".
Рекомендувати Верховній Раді України проект Постанови "Про перейменування села Москалівщина Сумського району Сумської області на село Журавлине" прийняти в цілому.
Доручити виступити на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України Віталію Безгіну.
Переходимо до голосування. Колеги, прошу підтримати і проголосувати
За – 18. Рішення прийнято.
Наступне питання порядку денного – це проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну службу" щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та зарахування до стажу державної служби часу роботи на деяких посадах у військових адміністраціях (реєстраційний номер 9478), автор – Кабінет Міністрів України.
Я прошу голову Національного агентства України з питань державної служби пані Алюшину Наталію представити даний проект. Регламент – 2 хвилини. Прошу Вас до слова.
АЛЮШИНА Н.О. Дякую. Дякую, шановна Олена Олексіївна.
Шановні народні депутати, обговорюваний законопроект 9478 підготовлено на виконання пункту 255 плану законопроектної роботи Верховної Ради України на 23-й рік. І для того, щоб ми мали змогу удосконалити співвідношення між рангами державних службовців і дипломатичними рангами, з урахуванням того, що і в Офісі Президента так само працюють державні службовці, посади яких віднесені до посад дипломатичних рангів. І таким порядком ми виходимо, що військову службу проходять зараз як державні службовці увільнені, а також і зарахування до стажу державної служби певних періодів роботи у тимчасових державних органах. Цим законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про державну службу" в частині можливості під час проходження державної служби присвоювати їм більш високі ранги як державним службовцям відповідно до співвідношень таких рангів з іншими спеціальними званнями. І мова йде… Друга поправка – це зарахування до стажу державної служби часу роботи на посадах начальників військових адміністрацій та їх заступників, а також начальників військових адміністрацій населених пунктів та їх заступників, а також працівників цих адміністрацій, які уклали договір. Тобто ми в такій спосіб хочемо мотивувати і підтримувати працівників, які працюють на державній службі наразі увільнені і для того, щоб вони поверталися так само на державну службу.
Просимо підтримати законопроект.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пані Наталія.
Будь ласка, до слова голова підкомітету Чорний Дмитро Сергій, прошу сповістити рішення підкомітету.
ЧОРНИЙ Д.С. На своєму засіданні 5 вересня підкомітет прийняв рішення та рекомендує комітету рекомендувати Верховній Раді України відповідно до частини третьої статті 93 Регламенту Верховної Ради України включити до порядку денного десятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про державну службу" щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та зарахування до стажу державної служби часу роботи на деяких посадах у військових адміністраціях (реєстраційний номер 9478 від 10.07.2023), поданий Кабінетом Міністрів України, та відповідно до пункту 1 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України за наслідками розгляду в першому читанні прийняти його за основу.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пане Дмитро.
Переходимо до розгляду пропозиції.
Рекомендувати Верховній Раді України відповідно до частини третьої статті 93 Регламенту включити до порядку денного десятої сесії проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та зарахування до стажу державної служби часу роботи на деяких посадах у військових адміністраціях" (реєстраційний номер 9478) та за наслідками розгляду в першому читанні прийнято його за основу.
Співдоповідачем з цього питання на пленарному засіданні визначити народного депутата України Дмитра Чорного.
Переходимо до голосування. Прошу підтримати і проголосувати.
За – 19. Рішення прийнято.
Переходимо до наступного питання порядку денного.
Про звіт Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування за дев’яту сесію Верховної Ради України дев’ятого скликання з лютого по серпень 2023 року.
Колеги, ви мали змогу ознайомитись із звітом нашого комітету за дев'яту сесію. Всього за звітній період нами було проведено 13 засідань комітету, в тому числі 9 з них в режимі відеоконференції. На цих засіданнях ми розглянули 92 питання різної спрямованості в розрізі виконання комітетом законопроектної, організаційної та контрольної функції.
Комітетом було підготовлено та подано для розгляду на пленарних засіданнях парламенту 51 висновок до 47 проектів актів Верховної Ради України.
За дев'яту сесію були прийняті парламентом 5 законів України та 10 постанов Верховної Ради України з питань, що належали до предмету відання комітету.
Комітетом було утворено три робочі групи з підготовки опрацювання окремих питань. Нами організовано і проведено 22 заходи комітету, з яких 9 – це круглі столи, 5 обговорень, 4 відкриті діалоги, 2 презентації законопроектів і інші заходи.
Також секретаріатом комітету за цей період опрацьовано близько 3 тисяч звернень від юридичних та фізичних осіб та 20 запитів щодо надання публічної інформації.
Пропозиція. Затвердити звіт Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування за дев'яту сесію Верховної Ради України дев'ятого скликання. Переходимо до голосування. Прошу підтримати і проголосувати.
За – 19. Рішення прийнято.
Переходимо до нашої улюбленої рубрики "Різне". Колеги, чи є у вас заяви, повідомлення? Хтось бажає виступити? Пані Аліна Загоруйко.
ЗАГОРУЙКО А.Л. Колеги, у мене є пропозиція до вас, щоб по завершенню засідання комітету ми зібралися на засідання мого підкомітету, яке ми планували провести по завершенню сесії, але оскільки там буде засідання фракції, я думаю, багато з колег не зможуть попасти. У мене буде дуже коротенький підкомітет, тому прошу залишитись членів підкомітету.
Дякую.
ГОЛОВУЮЧА. Дякую, пані Аліна.
У нас є ще час до засідання Верховної Ради. Якщо більше немає заяв, оголошень, повідомлень, засідання комітету оголошую закритим.
Дякую.