Діяльність Комітету

11 травня 2018, 09:15

Проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження присвоєння територіальним громадам почесного звання (реєстр. №8074) Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування рекомендує Верховній Раді України за наслідками розгляду в першому читанні повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання

Проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження присвоєння територіальним громадам почесного звання (реєстр. №8074) Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування рекомендує Верховній Раді України за наслідками розгляду в першому читанні повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Голова підкомітету Олександр Дехтярчук поінформував членів Комітету, що даним законопроектом пропонується внести зміни до законів України «Про державні нагороди України», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про столицю України – місто-герой Київ», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з метою запровадження державної нагороди – Почесне звання місто-Герой - для відзначення територіальних громад міст, де проживають (проживали) захисники незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

О.Дехтярчук запропонував надати слово одному із авторів законопроекту Б.Розенблату. Борис Розенблат наголосив, що в умовах проведення Антитерористичної операції вдається актуальним та нагальним відповідним чином з боку держави відзначити військовослужбовців, працівників, Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військових прокуратур, інших військових формувань, а також осіб, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення. Таке відзначення доцільно здійснювати у зв’язку з належністю таких громадян до територіальних громад, де вони проживають (проживали та загинули при виконанні військових обов’язків чи з інших причин). Цілком справедливим вважає автор здійснювати відповідне нагородження територіальних громад, де проживають (проживали) захисники незалежності, суверенітету та територіальної цілісності Батьківщини, в рамках законодавства України про державні нагороди, а саме – наданням почесного звання місто-Герой.

Голова підкомітету О.Дехтярчук зазначив, що Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України, проаналізувавши даний законопроект, висловило низку зауважень і пропозицій щодо нього. Зокрема, на думку Головного управління, можливість нагородження безпосередньо суб’єктів, які мають заслуги перед Україною за означеним в проекті обґрунтуванням, вже врегульована на нормативному рівні Законом України «Про державні нагороди України», статутами і положеннями про державні нагороди, які визначають підстави для нагородження, містять опис державної нагороди, встановлюють порядок нагородження, вручення, носіння державних нагород та інші правила. З іншого боку, на думку Головного управління, відзначення територіальних громад можливе за умови врахування непоодиноких, масових подвигів членів територіальних громад за тих чи інших надзвичайних обставин, проте «...ні з чинних положень законодавства, ні з новел проекту неможливо з’ясувати правові наслідки для територіальних громад присвоєння їм вказаного почесного звання, що викликає сумніви у виправданості та раціональності запропонованих змін». Висловивши інші зауваження щодо недостатньо аргументованих та узгоджених між собою приписах законопроекту, порушенні Порядку представлення до присвоєння почесних звань тощо Головне управління зауважило, що проект вимагає певного техніко-юридичного доопрацювання.

Володимир Пархоменко, аналітик Центру Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України” вказав, що у висновку Асоціації до даного законопроекту визначено, що на сьогодні практично в усіх містах України проживають або поховані місцеві учасники бойових дій, що брали участь в Антитерористичній операції на сході України. За таких умов, на думку Асоціації міст України, є недоцільним нагороджувати почесним званням «місто-Герой» як усі територіальні громади, що відповідають запропонованим ознакам, так і виділяти для нагородження окремі з них, у зв’язку з чим пропонується зазначений законопроект за наслідками розгляду в першому читанні відхилити.

За наслідками загального обговорення члени Комітету вирішили рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 3 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження присвоєння територіальним громадам почесного звання (реєстр. №8074), поданий народними депутатами України Б.Розенблатом, Т.Ричковою, А.Шиньковичем та іншими, за наслідками розгляду в першому читанні повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.