В рамках ознайомчого візиту до Французької Республіки делегація Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування провела низку зустрічей з представниками керівництва Ради Європи.

Серед тем, які порушувалися під час дискусій були конституційна реформа, реформа децентралізації влади та місцевого самоврядування, виконання Україною пріоритетних заходів з адаптації українського законодавства до європейських стандартів щодо прав людини, верховенства права і демократії, врегулювання конфліктної ситуації на сході Украіни, в тому числі юридичний статус та проблематика виконання Мінських угод.

Європейські колеги наголосили, що для забезпечення практичної підтримки України у процесі реформ Рада Європи має досить амбітний та важливий інструмент – План Дій РЄ для України на 2015-2017 роки, який передбачає використання експертного потенціалу Венеціанської комісії, конверсійні механізми, результати моніторингової діяльності ПА РЄ та Конгресу місцевих і регіональних влад РЄ, механізми контролю за реальним втіленням реформ.

Зокрема, п. Торбйорн Ягланд, Генеральний секретар Ради Європи, відзначив, що Рада Європи активно цікавиться усіма процесами, які відбуваються в Україні. Це стосується як питань реформи децентралізації влади, так і врегулювання питання на сході України. Генсек також зауважив, що «передача повноважень з центрального рівня влади на місця є надзвичайно складним рішенням і Рада Європи докладає багато зусиль для підтримки Украіни в цьому напрямку як на експертному, так і консультативному рівнях».

П.Томас Маркерт, Секретар Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія), позитивно оцінив врахування Україною рекомендацій Комісії під час підготовки змін до Конституції України щодо децентралізації влади і висловив сподівання на подальше плідне співробітництво в рамках реформи публічної влади.

Голова Комітету С.Власенко зазначив, що Україна зараз реалізує реформу місцевого самоврядування та децентралізації влади через зміну законодавства та інституційних рамок відповідно до Європейських стандартів, посилення спроможності публічної влади на центральному та місцевому рівні впроваджувати заходи з реформування. Він підкреслив, що наша держава готова враховувати у цій роботі багатогранний досвід РЄ як найбільшої всеєвропейської міжурядової організації, в тому числі «вчитися на чужих помилках», а також використовувати практичну допомогу РЄ при здійсненні демократичних реформ. Особливу увагу Голова Комітету надав питанням врегулювання конфлікту на сході Украіни, вказавши, що наша спільна мета – «зупинити агресію, оскільки війна уповільнює будь-які реформи і заважає країні розвиватися. І ми стверджуємо, що це не конфлікт між Україною та Росією, а конфлікт між Європою та Росією».

Члени української делегації народні депутати України С.Кудлаєнко, В.Курило, О.Бойко, О.Дехтярчук, А.Река, М.Федорук, А.Шкрум, В.Гуляєв, Л.Зубач, – поінформували співрозмовників про свій законотворчий доробок у Парламенті України, зокрема, було наголошено на забезпеченні прийняття дуже важливих для просування реформи законів України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», «Про співробітництво територіальних громад», «Про засади державної регіональної політики», «Про державну службу», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» та деяких інших. Народні депутати Украіни обговорили з європейськими колегами питання вдосконалення українського виборчого законодавства, вказали на готовність докласти максимальних зусиль для належного законодавчого врегулювання питань адміністративно-територіального устрою, статусу депутатів місцевих рад, служби в органах місцевого самоврядування, нагородної справи, засад діяльності органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, розвитку форм безпосередньої демократії тощо.

Народні обранці також зазначили, що цікавим та корисним для України є досвід Франції у питаннях законодавчого забезпечення діяльності інститутів публічної влади та констатували необхідність якісного кадрового наповнення органів місцевого самоврядування, просування відповідних програм розвитку лідерства на місцях та повідомили про завершення роботи в Комітеті над проектом Закону Украіни «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Обговорюючи перші практичні результати реформи децентралізації влади, європейським колегам було наведено ряд прикладів її просування та законодавчого забезпечення. Так, було зауважено, що на сьогодні «острівки змін» це територіальні громади, які добровільно об'єдналися та мають бажання стати спроможними та самодостатніми, тобто надавати якісні послуги, на належному рівні утримувати і розвивати комунальну інфраструктуру, будівництво, соціальну та гуманітарну сфери. Про позитивні тенденції у цьому напрямку свідчить зростання місцевих бюджетів, які за даними Міністерства фінансів України зросли за вісім місяців проточного року на 49,6% або 30,6 млрд грн у порівнянні з минулорічними показниками. Парламентарі висловили переконання, що інформаційна підтримка реформ з боку РЄ сприятиме активізації процесів добровільного об’єднання територіальних громад з врахуванням кращого позитивного європейського досвіду та практик.

Також делегація Комітету мала зустрічі з п.Снєжаною Самараджіч-Маркович, Директором Генерального директорату-ІІ з питань демократії Генерального секретаріату Ради Європи, п.Андреасом Кіфером, Генеральним секретарем Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, п.Рєжі Брійя, Спеціальним радником Генерального Секретаря Ради Європи та представником у Верховній Раді України, п.Лаймою Юревічене, Головою групи доповідачів з питань демократії Комітету міністрів Ради Європи, п.Деспіною Цхацівассіліоу, Керівником Департаменту з політичних справ та демократії Парламентської асамблеї Ради Європи.

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

26 квітня 2024 11:15
25 квітня 2024 15:09
25 квітня 2024 12:44
25 квітня 2024 09:55
24 квітня 2024 16:08
24 квітня 2024 09:35
23 квітня 2024 16:04
23 квітня 2024 10:05
22 квітня 2024 09:48
19 квітня 2024 10:58