Діяльність Комітету

05 листопада 2015, 15:03

Висновок Комітету про проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" щодо здійснення викладацької, наукової та творчої діяльності (реєстр. № 2146а від 23.06.2015р.)

Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування за дорученням Голови Верховної Ради України В.Гройсмана розглянув проект  Закону України про внесення змін до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" щодо здійснення викладацької, наукової та творчої діяльності (реєстр. № 2146а від 23.06.2015р.), поданий народним депутатом України А.Артеменком.

Зазначений законопроект, за визначенням суб‘єкта права законодавчої ініціативи, розроблений з метою усунення правової колізії між нормами, закріпленими у частині другій статті 6 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» щодо можливості виконання посадовими особами органів місцевого самоврядування наукової та викладацької роботи лише у позаробочий час, та положенням частини третьої статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 25 Закону України «Про запобігання корупції» та рішенням Конституційного Суду України № 21-рп/2010 від 06 жовтня 2010 року.

Для досягнення мети автором пропонується внести зміни до частини другої статті 6 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», виключивши положення щодо можливості депутата місцевої ради, обраного секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради займатися науковою, творчою або викладацькою діяльністю лише у позаробочий час.

Проаналізувавши положення даного законопроекту, народні депутати України – члени Комітету зауважили, що на розгляді Верховної Ради України перебуває у новій редакції проект Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (реєстр. № 2489 від 30.03.2015 р.), який передбачає встановлення нових правових та організаційних засад служби в органах місцевого самоврядування, зокрема, врегулювання проблеми поєднання депутатської діяльності з виконанням виробничих або службових обов’язків депутатами, які працюють у місцевій раді на постійній основі.
Комітет з питань бюджету у висновку від 06.10.2015 року до законопроекту відмітив, що згаданий законопроект не має впливу на показники бюджету.
Комітет з питань правової політики та правосуддя, до предмета відання якого належать питання конституційного законодавства, оцінки відповідності законопроектів та проектів інших актів Верховної Ради України Конституції України, у висновку від  15.07.2015  року зазначає про те, що даний законопроект не суперечить положенням Конституції України.
Головне науково-експертне управління у своєму висновку від 13 жовтня 2015 року за № 16/3-1501/2146а звертає увагу на те, що визнання законодавцем корупційними діями здійснення суто наукової чи викладацької діяльності, якщо вона є джерелом законного та раціонально обґрунтованого за розміром доходу, ніяк не пов'язана з корисливими діями (бездіяльністю) особи при безпосередньому виконанні покладених на неї службових обов'язків (абзаци 7, 8 п. 3.2.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України у справі №21-рп/2010 від 06.10.2010 р.). Управління рекомендує за результатами розгляду в першому читанні прийняття за основу даний законопроект.
Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України" у висновку від 23 жовтня 2015 року рекомендує за наслідками розгляду у першому читанні прийняти законопроект за основу та в цілому.
Українська асоціація районних та обласних рад у висновку від 29 жовтня 2015 року пропонує підтримати прийняття вищезазначеного законопроекту.
Заслухавши інформацію підкомітету з питань місцевого самоврядування, з'ясувавши позицію народних депутатів України - членів Комітету. запрошених на засідання осіб, взявши до уваги висновки Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України, Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України" та всебічно обговоривши питання,  Комітет УХВАЛИЛИВ:

1. Рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 3 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» щодо здійснення викладацької, наукової та творчої діяльності (реєстр. № 2146а), поданий народним депутатом України Артеменком А.В., за наслідками розгляду у першому читанні повернути його суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

2. Доручити виступити з цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України, голові підкомітету з питань місцевого самоврядування Ю.Бублику.